Ekološke energetski nezavisne zgrade
Energetski nezavisne zgrade karakteriše potpuna nezavisnost od javnih energetskih mreža i tradicionalnih energetskih izvora. Nezavisnost postižu primenom obnovljivih izvora energije integrisanim u sistem. Najveći udeo u obezbedjenu energije ima sunčeva energija i primena bioklimatskih i termodinamičkih principa funkcionisanja objekta. Korišćenjem obnovljivih izvora energije koji ne emituju štetne materije. Ovako sagredjene zgrade su i ekološke zgrade.
Ovakva vrsta građevinskih objekata nije priključena na javnu mrežu i sav višak proizvedene energije najčešće se koristi usmerava i čuva za primenu u zimskim mesecima, putem sistema energetskih rezervoara i akumulatora. Potrebno je uvek kad postoji višak proizvedene enrgije zgradu projektovati i graditi kao “Energy plus” to znači stvoriti uslove za povezivanje zgrade u sistem za akumulaciju i isporuku viška energije drugim potrošačima.
Seosko gazdinstvo energetski i ekonomski nezavisno
Autor: Nenad Pešić
Objekat: Seosko gazdinstvo
Mesto: Niš
Realizacija: 1983. god.
Vlasnik preduzeća Nenad Pešić je 1983. godine diplomirao na temu SEOSKO GAZDINSTVO ENERGETSKI NEAZAVISNO. U ovom radu primenjen je PASIVNI SISTEM SOLARNE ENERGIJE za grejanje i hlađenje, AKTIVNI SISTEM preko solarnih kolektora za grejanje sanitarne vode, PROIZVODNJA BIO GASA i PROIZVODNJA ELEKTRIČNE ENERGIJE elektrogeneratorom na bio gas.
Energetske potrebe gazdinstva za sistem gradnje iz perioda 1970. do 1990.godine su 79.751,00 kWh/a. Sa dobrom termičkom izolacijom i proizvodnjom biogasa i električne energije iz biogasa, po odbijanju svih energetskih potreba gazdinstva, ostvaruje višak od 35.744,00 kWh/a električne energije.